Chrzest 966

Niecodzienne spotkanie odbyło się 19 maja w izbie regionalnej w Antoniowie.

Spotkanie rozpoczęli uczniowie kl IV z PSP Chwałowice przedstawiając Chrzest Mieszka I, tuż po tym występie odbył się pokaz mody z czasów średniowiecza.W pokazie uczestniczyli uczniowie klasy I,IV i V PSP Antoniów i kl IV PSP z Chwałowic. Stroje przedstawiające wszystkie stany były niesamowitym odzwierciedleniem tamtej epoki. Wójt Gminy Jan Pyrkosz nie ukrywał zadowolenia z pomysłowości uczniów.W swoim podsumowaniu stwierdził..."że to pierwsze na terenie Gminy spotkanie upamiętniające 1050 rocznicę Chrztu Polski".

Po występach scenicznych przyszedł czas na śniadanie. A tam stoły uginały się od" mieszkowych" straw.Suszone i marynowane ryby,solone śledzie,wędzona słonina, krew z kaszą, przepiórcze jaja,smalec,podpłomyki,kasza jaglana na słodko,kasza z sosem grzybowym, zupa grochowa,kapusta z warzywami i mięsem pieczona na ognisku,przepiórka z kaszami, ciasto z papierówek i rabarbaru i bardzo wiele przypraw.Dzisiaj są one łatwo dostępne jednak w tamtych czasach był to bardzo trudny i drogi do zdobycia produkt, używali ich dworzanie.

Dziękuję osobom, które przyczyniły się do takiej "zastawy" stołowej i dekoracji (dyby,koło garncarskie..)

Dziękuję paniom:

Agnieszce Wrona,Barbarze Bużewicz, Alinie Sobala,Danucie Dudzińskiej,Zofii Król, Marlenie Lachowskiej, KGW Dąbrówka Pniowska, KGW Chwałowice,pracownikom GCK,

i panom:Marianowi Bednarowskiemu, Jarosławowi Lubera i Andrzejowi Lachowskiemu.