Wycieczka z Gimnazjum z Opalenicy pod Poznaniem

03 czerwca 2016 r. Izbę  odwiedziła 45 osobowa grupa młodzieży z Gimnazjum w Opalenicy.Tradycyjnie uczniowie robili masło,cięli piłą "twoja moja",maglowali,przędli  i wysłuchali historii powstania izby.Jako bilet wstępu była to kromka chleba ze smalcem i ogórkiem.

Dziękujemy za odwiedziny  i zapraszamy inne szkoły.

 
Noc Bibliotek

14 maja 2016 r. w Radomyślu nad Sanem podczas Nocy Bibliotek odbyła się promocja książki pani Teresy Kowalik- Gąski,ale to nie był jedyny atut tego wieczoru.

"Przegląd postaci z bajek", w które wcielały się  dzieciaki przykuł uwagę wszystkich a szczególnie Komisji.To był trudny wybór a postaci ponad 15.Podobnie trudny wybór stanął przed Komisją ,która oceniała smakowite potrawy wykonane na podstawie" Receptur z literatury" .Zespoły kulinarne z Woli Rzeczyckiej, KGW Witkowice, KGW Dąbrówka Pniowska, KGW Chwałowice,Stowarzyszenie NOVINY, Pąństwo Smaliszowie i Izba Regionalna przygotowały literackie pyszności.Na Konkurs "Zakładka do książki",wpłynęło ponad 50 prac.

 
Chrzest 966

Niecodzienne spotkanie odbyło się 19 maja w izbie regionalnej w Antoniowie.

Spotkanie rozpoczęli uczniowie kl IV z PSP Chwałowice przedstawiając Chrzest Mieszka I, tuż po tym występie odbył się pokaz mody z czasów średniowiecza.W pokazie uczestniczyli uczniowie klasy I,IV i V PSP Antoniów i kl IV PSP z Chwałowic. Stroje przedstawiające wszystkie stany były niesamowitym odzwierciedleniem tamtej epoki. Wójt Gminy Jan Pyrkosz nie ukrywał zadowolenia z pomysłowości uczniów.W swoim podsumowaniu stwierdził..."że to pierwsze na terenie Gminy spotkanie upamiętniające 1050 rocznicę Chrztu Polski".

Po występach scenicznych przyszedł czas na śniadanie. A tam stoły uginały się od" mieszkowych" straw.Suszone i marynowane ryby,solone śledzie,wędzona słonina, krew z kaszą, przepiórcze jaja,smalec,podpłomyki,kasza jaglana na słodko,kasza z sosem grzybowym, zupa grochowa,kapusta z warzywami i mięsem pieczona na ognisku,przepiórka z kaszami, ciasto z papierówek i rabarbaru i bardzo wiele przypraw.Dzisiaj są one łatwo dostępne jednak w tamtych czasach był to bardzo trudny i drogi do zdobycia produkt, używali ich dworzanie.

Dziękuję osobom, które przyczyniły się do takiej "zastawy" stołowej i dekoracji (dyby,koło garncarskie..)

Dziękuję paniom:

Agnieszce Wrona,Barbarze Bużewicz, Alinie Sobala,Danucie Dudzińskiej,Zofii Król, Marlenie Lachowskiej, KGW Dąbrówka Pniowska, KGW Chwałowice,pracownikom GCK,

i panom:Marianowi Bednarowskiemu, Jarosławowi Lubera i Andrzejowi Lachowskiemu.

 
Chrzest Polski 966

 
Trzeci maja

Święto Konstytucji 3 Maja .

Konstytucja 3 Maja z 1791 roku była jedną z najważniejszych ustaw w Polsce. Była ona drugą konstytucją w świecie - po Konstytucji Stanów Zjednoczonych z 1787 r. - spisaną ustawą tego typu. Konstytucja była próbą radykalnego uzdrowienia państwa.

Po siedmiogodzinnych obradach, ignorując protesty opozycji, konstytucję przyjął sejm a następnie podpisał król. Autorami Konstytucji 3 Maja byli : król Stanisław August Poniatowski, Ignacy Potocki, Hugo Kołłątaj, któremu przypisuje się ostateczną jej redakcje. Uchwalona przez Sejm Czteroletni jako "Ustawa Rządowa".
Przywrócenie święta 3 Maja nastąpiło dopiero 6 kwietnia 1990 r. Nie zawsze jednak można je było obchodzić. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, w 1918 r. Sejm przywrócił to święto. Władze zakazywały obchodzenia Święta Konstytucji także od 1944 do 1990 r.
3 maja to dzień wolny od pracy. Obchodzi się go w całej Polsce.

W dniu dzisiejszym Trzeci Maj zajmuje drugie miejsce zaraz po Jedenastym Listopada. Święto przypomina nam wysiłki patriotów, którzy podjęli się trudnego zadania reformy państwa chylącego się ku upadkowi. Dostarcza nam też wiele wzorów do naśladowania, daje przykłady zachowań patriotycznych.

 

W uroczystościach, które odbyły się w Izbie Regionalnej uczestniczyli mieszkańcy,zespoły kulinarne  i zespoły śpiewacze. Dużą dozę patriotycznych utworów usłyszeliśmy w wykonaniu „Zgranej paki”   i zespołu „Nutka”.Montaż słowno – muzyczny przygotowany przez p. Pawła Słowika, prezentacja       i wspólne śpiewanie uświetniły nasze patriotyczne spotkanie.

Nad całością imprezy czuwała dyrektor GCK -Teresa Lachowska.

 

 

 
«pierwszapoprzednia12345678910następnaostatnia»

Strona 7 z 46