Trzeci maja

Święto Konstytucji 3 Maja .

Konstytucja 3 Maja z 1791 roku była jedną z najważniejszych ustaw w Polsce. Była ona drugą konstytucją w świecie - po Konstytucji Stanów Zjednoczonych z 1787 r. - spisaną ustawą tego typu. Konstytucja była próbą radykalnego uzdrowienia państwa.

Po siedmiogodzinnych obradach, ignorując protesty opozycji, konstytucję przyjął sejm a następnie podpisał król. Autorami Konstytucji 3 Maja byli : król Stanisław August Poniatowski, Ignacy Potocki, Hugo Kołłątaj, któremu przypisuje się ostateczną jej redakcje. Uchwalona przez Sejm Czteroletni jako "Ustawa Rządowa".
Przywrócenie święta 3 Maja nastąpiło dopiero 6 kwietnia 1990 r. Nie zawsze jednak można je było obchodzić. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, w 1918 r. Sejm przywrócił to święto. Władze zakazywały obchodzenia Święta Konstytucji także od 1944 do 1990 r.
3 maja to dzień wolny od pracy. Obchodzi się go w całej Polsce.

W dniu dzisiejszym Trzeci Maj zajmuje drugie miejsce zaraz po Jedenastym Listopada. Święto przypomina nam wysiłki patriotów, którzy podjęli się trudnego zadania reformy państwa chylącego się ku upadkowi. Dostarcza nam też wiele wzorów do naśladowania, daje przykłady zachowań patriotycznych.

 

W uroczystościach, które odbyły się w Izbie Regionalnej uczestniczyli mieszkańcy,zespoły kulinarne  i zespoły śpiewacze. Dużą dozę patriotycznych utworów usłyszeliśmy w wykonaniu „Zgranej paki”   i zespołu „Nutka”.Montaż słowno – muzyczny przygotowany przez p. Pawła Słowika, prezentacja       i wspólne śpiewanie uświetniły nasze patriotyczne spotkanie.

Nad całością imprezy czuwała dyrektor GCK -Teresa Lachowska.

 

 

 
Śniadanie Mieszka I
b_1024_768_0_0___images_stories_mieszko.png Zapraszamy uczniów szkół z terenu Gminy i wszystkich chętnych chcących przeżyć chwile w "przysłowiowych" czasach Mieszka I.
 
3 maja

b_1024_768_0_0___images_stories_3_maja_plakat_3maja_plakat.jpgSerdecznie zapraszamy,na chwilę z patriotycznym akcentem.

 
Życzenia świąteczne
kurczak.jpg
Wszystkiego dobrego życzą organizatorzy Izby Regionalnej
 
«pierwszapoprzednia12345678910następnaostatnia»

Strona 7 z 46